Podróże kształcą…

W dniach od 12.03 do 17.03 b.r. czterech nauczycieli naszej szkoły uczestniczyło w job shadowing w Instituto de Educacion Secundaria la Creueta w Onil (Hiszpania), w ramach realizowanego od ponad roku projektu „Więcej TIK, bardziej Europie – przyszłość nauczycieli w nowoczesnej polskiej szkole”. Celem wyjazdu było zapoznanie się z nowoczesnymi narzędziami TIK stosowanymi w partnerskiej szkole.

Podróże kształcą - pod warunkiem, że jest się otwartym na nowe doświadczenia, obserwacje i spostrzeżenia. Wszystko po to, aby nauczyć się dobrych praktyk, podpatrzeć skuteczne i sprawdzone rozwiązania i porównać rzeczywistość goszczącej szkoły z własną placówką. Tej postawy otwartości nie zabrakło naszym nauczycielom. Podczas pobytu w Onil poznali oni realia pracy w szkole w Walencji (zajęcia dwujęzyczne – w języku hiszpańskim i walenckim) i system edukacji w Hiszpanii. Obserwowali prowadzenie lekcji, podziwiając umiejętności swoich hiszpańskich partnerów w łączeniu nowoczesnych narzędzi TIK z dobrymi, tradycyjnymi metodami nauczania.

Uczestniczyli też w zajęciach pozalekcyjnych dla uczniów (np. wolontariat w domu opieki) i dla nauczycieli (warsztaty z astronomii). Duże wrażenie zrobiły również na nich ciepłe relacje uczeń-nauczyciel, tak podczas zajęć jak i poza szkołą. W planie pobytu znalazła się także wizyta w Ratuszu i spotkanie z panią Burmistrz miasta Onil.

Szkoła hiszpańska zadbała również, aby polscy nauczyciele poznali skarby lokalnej kultury, m.in. Muzeum Lalek i fabrykę oliwy w Onil, historyczną Halę Targową i zamek św. Barbary w Alicante oraz Stację Biologiczną Torretes.

Grupa z ZSTiL uczestniczyła też w przygotowaniach do fiesty „Maurowie i Chrześcijanie”, odbywającej się co roku w Onil na pamiątkę rekonkwisty, czyli walki chrześcijan o wyparcie Maurów w Półwyspu Iberyjskiego w okresie VIII-XVw.

Warto było się dokształcić podczas takiej podróży…Ewa Wiewióra

Więcej na temat projektu - tutaj