STANISŁAW STASZIC (1755 – 1826) I JEGO EPOKA Akademia i Konkurs z okazji Dnia Patrona Szkoły – 25 listopada 2016


Pod takim hasłem od szesnastu lat organizowany jest w Zespole Szkół Technicznych i Licealnych w Czechowicach – Dziedzicach Dzień Patrona Szkoły, którego głównym celem jest propagowanie wiedzy na temat życia i działalności Stanisława Staszica. W panteonie wybitnych Polaków Stanisław Staszic zajmuje wyjątkowe miejsce. Nie było bowiem w końcu XVIII i początkach XIX wieku dziedziny życia publicznego, do której rozwoju nie wniósłby on trwałego wkładu. Wśród Polaków uchodził Staszic nie tylko za wzór pracowitości i zapału w realizacji podejmowanych zadań, ale również za wielkiego filantropa, hojnego dla innych. Sam zaś starał się prowadzić bardzo oszczędny tryb życia, z czego znany był nawet poza granicami kraju Jeden z jego biografów , Jerzy Sikora, twierdził, że: „dla Staszica największą wartością było społeczeństwo i jego dobro”.

Głównym punktem Dnia Patrona Szkoły była uroczysta Akademia, która od kilku lat jest kierowana głównie do uczniów klas pierwszych. I to oni byli jej uczestnikami. Podczas spotkania kolejno zostały zaprezentowane:
1. Referat pt.: „Kim był Stanisław Staszic – Patron naszej szkoły?” przedstawiony przez Ewelinę Gawron z klasy 4 Tb;
2. Prezentacja multimedialna na temat: „Życie i działalność Stanisława Staszica”, omówiona przez uczniów klasy 4 Tb – Dominkę Tarmas oraz Damiana Le Thanh;
3. Referat pt.: „Poglądy Stanisława Staszica na temat szkolnictwa i wychowania” przedstawiony przez Jakuba Hoczka z klasy 3 Ta;
4. Prezentacja multimedialna na temat: „Stanisław Staszic – Polak i Europejczyk”. Nauczycielem prowadzącym Akademię była Małgorzata Nikiel.

W Konkursie „Wiedzy o życiu i działalności Stanisława Staszica oraz Jego Epoce”, w tym roku szkolnym 2016/2017, wzięło udział dwunastu uczniów, reprezentujących klasy technikum od I do IV. Uczniowie wykazali się ogromną wiedzą na temat Patrona Szkoły oraz wiadomościami z historii Polski XVIII wieku.
I miejsce w tych zmaganiach zajął Grzegorz Herok z klasy 4 Ta uzyskując 46 punktów (na 50 możliwych do zdobycia);
II miejsce uzyskali ex aequo: Jakub Hoczek z klasy 3 Ta oraz Patryk Figiel z klasy 4 Ta (39 punktów);
III miejsce wywalczyła Joanna Feruga z klasy 4 Tb (34 punkty);
IV miejsce zajął Damian Pach z klasy 2 Tm (32 punkty).
Konkurs przygotowały i przeprowadziły panie: Marzena Knap i Małgorzata Nikiel

Wszystkim uczestnikom Konkursu gratulujemy i dziękujemy.

Małgorzata Nikiel