4Lg na wycieczce w Tyskich Browarach

Dnia 24 października 2017 roku, w jesienny dzień, klasa 4Lg z opiekunem p. Sylwią Dyla udała się na wycieczkę przedmiotową do pobliskiego przedsiębiorcy, a mianowicie do Browarów Tyskich.

Kompania Piwowarska, która jest właścicielem Tyskich Browarów jest największym przedsiębiorstwem piwowarskim w Polsce. Kompania Piwowarska, utworzona w 1999 roku, posiada trzy browary (w Tychach, Poznaniu i Białymstoku) oraz oddziały handlowe na terenie całego kraju. 

Kroki naszej wycieczki objęły następujące fragmenty działalności powyższego przedsiębiorstwa:

- Zwiedzanie muzeum w Tyskim Browarium – można tam zobaczyć kolekcję piwnych eksponatów tzw. birofilia. Gości wita Książę Jan Henryk XI Hochberg, twórca potęgi Tyskich Browarów. Wiszący na ścianie obraz ożywa, zmieniając się w multimedialną prezentację - Książę Jan snuje ciekawą opowieść o swoim browarze.

- Skorzystanie z atrakcji multimedialnych. W muzeum znajduje się z pozoru zwykła beczka, do której można wejść, a w niej znajduje się aparat fotograficzny, ekran i klawiatura- szczególnie dziewczyny robiły sobie zdjęcia, wybierały tło z wizerunkiem browaru i wysyłały maile z pozdrowieniami do swoich przyjaciół.

- Seans w muzealnym kinie 3D z 18-minutowym filmem pt.: „Historia piwem pisana”.

- Warzelnia – jest to dział browaru, w którym znajduje się aparatura służąca do przygotowania brzeczki. Na uwagę zasługuje fakt, że ściany i podłogę warzelni zdobią kafelki z wielkoksiążęcej manufaktury majoliki w Karlsruhe.

- Fermentacja – Browary Tyskie posiadają aż 104 zbiorniki fermentacyjne, gdzie piwo fermentuje przez około 2 tygodnie. Jeden zbiornik fermentacyjny pomieścić może 250 tys. litrów piwa.

- Willa Müllera – willa, w której mieszkał i pracował wieloletni dyrektor Tyskich Browarów Książęcych Jullius Müller. To On wprowadził w Tychach nowoczesną ówcześnie metodę dolnej fermentacji piwa.

- Dyżurka (Dom) piwowarska z 1894 roku – w niej pracował degustator, który kontrolował jakość piwa. Jest to jedyne miejsce bez schodów, progów, barier w Browarach, gdyż elementy te mogłyby zagrozić zdrowiu zmęczonemu pracą degustatorowi.

- Leżakownie – Browary Tyskie mają 56 zbiorników leżakowych, gdzie po leżakowaniu w temperaturze około 0 stopni pojawia się gotowe piwo. W tych zbiornikach piwo leżakuje po procesie fermentacji, aby nabrać smaku i aromatu.

- Centrum dystrybucji w nowej części Browaru.

- Linia rozlewnicza piwa

To już tradycja naszej szkoły, że uczniowie odwiedzają Browary w Tychach i mogą się zapoznać z procesem produkcyjnym dystrybucyjnym piwa.