Szkolna Izba Pamięci

W sali 112 otwarto, po renowacji, Szkolną Izbę Pamięci. Odświeżone, fachowo opisane i usystematyzowane eksponaty przybliżają młodzieży minione czasy, wprowadzają w świat tradycji i należących do niej wartości..

W Izbie można obejrzeć, gromadzone od ponad 40 lat dokumenty, książki, stare monety, dawne narzędzia pracy, stroje z epoki i inne archiwalia. Na szczególną uwagę zasługuje tablica upamiętniająca mieszkańców naszego regionu więzionych w niemieckich obozach koncentracyjnych oraz dokumenty, książki i modlitewniki pochodzące z przełomu XIX i XX wieku. Warto pochylić się nad urnami z prochami zamordowanych więźniów w KL Auschwitz-Birkenau oraz w Majdanku. Wystawa nawiązuje również do tragicznych wydarzeń związanych ze Zbrodnią Katyńską, w wyniku której śmierć ponieśli m.in. mieszkańcy Czechowic-Dziedzic i regionu. Wśród eksponatów szczególną uwagę przyciągają przedmioty codziennego użytku z czasów PRL, a także licznie zgromadzone gazety i literatura.

Szkolna Izba Pamięci jest doskonałą pomocą dydaktyczną do przekazywania młodym ludziom wiedzy o życiu w naszym regionie. Pokazywanie przedmiotów dziś już mało znanych, zapoznawanie z opowieściami towarzyszącymi poszczególnym dokumentom i z wieloma faktami historycznymi, budują ich tożsamość i dumę narodową.