13 KWIECIEŃ – DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ

W naszej szkole obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej miały miejsce w dniu 03 kwietnia. Uczniowie klas: 2 Ta, 3 Ta, 4 Lg uczestniczyli w zajęciach warsztatowych pt. „Zbrodnia Katyńska”, przygotowanych we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. W pozostałych klasach, w ramach lekcji historii, zostały przeprowadzone zajęcia na temat tego szczególnego wydarzenia, cieszące się ogromnym zainteresowaniem. Uczniowie:
a) poznali tragiczne losy polskich elit – szczególnie wojskowych – pod okupacją sowiecką; b) mechanizm zbrodni stalinowskiej popełnionej na oficerach polskich w Katyniu, Kalininie (Twerze), Charkowie; c) uzyskali odpowiedź, dlaczego po wojnie ukrywano prawdę o zbrodni; d) poznali przesłanki kwalifikacji tej zbrodni jako ludobójstwa; e) mogli ocenić zło, okrucieństwo, niesprawiedliwość i kłamstwo.

Zainteresowanie w/w tematyką było tym większe, że na lekcjach uczniowie mogli obejrzeć zdjęcia z miejsc, które mają ścisły związek ze Zbrodnią Katyńską. Zostały wykonane podczas pobytu naszych uczniów wraz z opiekunem Małgorzatą Nikiel: w Rosji, Białorusi, na Ukrainie w roku 2010 i 2012. Wyjazdy były nagrodą w Ogólnopolskim Konkursie: „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy”.

Pamiętajmy o zbrodniach ludobójstwa i podejmujmy wszelkie działania, aby się nigdy nie powtórzyły.Małgorzata Nikiel

zobacz prezentację >>>