10 lat Turnieju Św. Maksymiliana


25 listopada, już po raz dziesiąty, pod siatką stanęły zespoły służb liturgicznych z parafii dekanatu czechowickiego i szkół katolickich. W turnieju wzięło udział 6 drużyn: 3 parafialne: Św. A. Boboli, NMP Wspomożenia Wiernych, Św. Barbary, 2 szkoły katolickie: im. Brata Alberta z Czechowic-Dz. oraz drużyna Córek Bożej Miłości z Bielsk-Białej. Gościnnie wystąpili także mężczyźni z Grupy „Emaus” działającej przy parafii Św. Barbary.
Turniej rokrocznie organizowany jest przez Parafię Św. Maksymiliana Marii Kolbego oraz Zespół Szkół Technicznych i Licealnych. Ideą turnieju zawsze było szerzenie kultu Św. Maksymiliana, integracji młodzieżowej, promocja gry i postawy życiowej zgodnej z zasadami „fair play”, dobrej zabawy sportowej wśród posługujących przy ołtarzu, aktywnie działających przy parafiach, w szkołach, jednym słowem - ewangelizacja poprzez sport.

Turniej rozgrywany był w dwóch grupach systemem „każdy z każdym” 2 sety do 15 pkt, liczył się bilans setów; jeśli był remis, to stosunek małych punktów w setach. W następnym etapie po dwie najlepsze drużyny z każdej grupy grały systemem pucharowym o zwycięstwo w turnieju. Trzecie drużyny grupowe także grały mecz między sobą o miejsce w turnieju. Nad prawidłowością rozgrywek czuwali sędziowie Otton Szpara i Grzegorz Berger. Wiele meczów stało na wysokim poziomie między innymi dlatego, że wśród lektorów jest wielu zawodników, którzy uprawiają tę i inne dyscypliny sportu w czechowickich klubach.

Zwycięzcami turnieju została drużyna lektorów z parafii NMP Wspomożenia Wiernych, która po zaciętym meczu pokonała reprezentację szkoły katolickiej Córek Bożej Miłości z Bielska-Białej. Trzecie miejsce zajęła drużyna mężczyzn z grupy modlitewnej „Emaus”. Pamiątkowe Puchary i statuetki wręczali Ks. Kanonik Kazimierz Janiurek - proboszcz parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Czechowicach-Dziedzicach oraz Stanisław Pięta - członek Zarządu powiatu bielskiego.

X turniej był także czasem na podziękowanie osobom, którzy od wielu lat swoją pracą wspomagają organizatorów. Podziękowania odebrali: dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych im. Stanisława Staszica w Czechowicach-Dziedzicach Pan Bogdan Szary, Sławomira i Andrzej Czyżowie, którzy od wielu lat zapewniają co roku słodki poczęstunek dla zawodników, a także sędziowie: Grzegorz Berger, Otton Szpara i Rafał Walusiak.

Więcej informacji:
http://www.aniolbeskidow.pl/index.php/wiadomosci/2067-turniej-sw-maksymiliana http://bielsko.gosc.pl/gal/spis/4343743.10-Turniej-Siatkowki-im-sw-Maksymiliana-w-Czechowicach


Autor zdjęć: Alina Świeży-Sobel