Goście z Niemiec w ZSTIL

W dniach od 30 marca do 06 kwietnia 2017r. w Zespole Szkół Technicznych i Licealnych przebywała grupa młodzieży niemieckiej z partnerskiej szkoły zawodowej Berufskolleg des Rhein- Efrt- Kreises z Bergheim. Wizyta gości odbyła się w ramach współpracy powiatu bielskiego i powiatu Erft (Nadrenia Północna-Westfalia) oraz przy wsparciu Polsko–Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie.

Tygodniowy pobyt młodych Niemców przewidywał dwudniowe praktyki zawodowe uczniów w przedszkolach i salonach kosmetycznych na terenie naszego miasta. W ten sposób goście mieli możliwość poznać bliżej specyfikę kształcenia zawodowego w Polsce.

Strona polska zapewniła gościom urozmaicony program turystyczny, promujący ciekawe miejsca i obiekty naszego regionu. Niemieccy partnerzy wraz z polskimi kolegami poznali historię i zabytki Cieszyna. Zachwycali się pięknymi widokami Beskidów, a w Wiśle zobaczyli Zamek Prezydencki i skocznię im. A. Małysza, wjazd na którą okazał się największą atrakcją. Pobyt w Krakowie wywarł na młodych Niemcach niezapomniane wrażenie. Urzekły ich zabytki i klimat miasta. Zobaczyli Zamek Królewski i katedrą na Wawelu, Kościół Mariacki, Sukiennice oraz zwiedzili multimedialną ekspozycję w byłej Fabryce Schindlera. Ważnym punktem spotkania była wizyta w Oświęcimiu, gdzie młodzi Niemcy w zadumie i powadze zwiedzali były nazistowski obóz koncentracyjny KL „Auschwitz-Birkenau”. Niemieccy i polscy uczniowie spotkali się również z władzami powiatu w Starostwie Powiatowym w Bielsku-Białej oraz zwiedzili zamek i park książąt pszczyńskich.

Wspólnie spędzony tydzień był dla uczniów obu szkół niezapomnianym przeżyciem, dostarczył wszystkim wielu wrażeń, ale również uświadomił wszystkim jak ważne w dzisiejszej Europie są postawy otwartości i tolerancji.

Anna Sikorska, Wioletta Kosińska

Cieszyn - WisłaKrakówOświęcimPszczynaWizyta w szkole